Flora jelitowa, a zdrowie.

mikroflora-jelitowa

Jako dzieci, rodzimy się ze „sterylnym” systemem, który zasiedlany jest w pierwszej kolejności przez bakterie pochodzące z dróg rodnych matki (stąd, między innymi, tak korzystny wpływ na dalszy rozwój i zdrowie człowieka ma poród naturalny!). Następnie dochodzi do migracji drobnoustrojów z otoczenia, pożywienia, a ogólny bilans podlega ciągłej modyfikacji pod wpływem stylu życia jaki prowadzimy – to czym zasilamy organizm, jak dbamy o detoksykację i użyźnianie środowiska wewnętrznego, jakie metody leczenia wybieramy i tym jakie są nasze emocje…

Liczba drobnoustrojów zasiedlających układ pokarmowy jest aż 10cio krotnie większa od liczby komórek naszego organizmu! Większość z nich działa na poziomie jelita grubego, a ich podstawową funkcją jest fermentacja błonnika pokarmowego. W wyniku tego procesu powstają, m. in. cząsteczki kwasu mlekowego oraz inne krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (tj. kwas octowy, propionowy i butyrynowy). Ten ostatni dostarcza energii komórkom nabłonka jelita grubego, poprawia wchłanianie substancji mineralnych oraz wywiera korzystny wpływ na metabolizm lipidów i glukozy w wątrobie.

Mikroflora bytująca w jelicie grubym chroni ponadto przed inwzją niepożądanych bakterii. Współzawodnictwo i przejmowanie pożywienia oraz kontrola ph, to jedne z głównych narzędzi eliminacji wrogich organizmów.

Komórki nabłonkowe jelita grubego chronią ponadto przed wniknięciem do krwioobiegu substancji szkodliwych. Inne – odpornościowe, mają zdolność inicjowania produkcji przeciwciał i stymulacji procesów immunologicznych w całym organizmie. Szerokopojęta dbałość o jelita ma więc niezwykle istotny wpływ na całokształt naszego zdrowia i samopoczucia.

Zła dieta, prowadząca do zakwaszenia organizmu, niedostatecznego odżywienia lub wręcz niszczenia środowiska wewnętrznego, kuracje antybiotykowe, stres…Wszystko to wpływa destrukcyjnie i uderza m.in. w mikroorganizmy żyjące w symbiozie z naszym systemem i warunkujace jego właściwe funkcjonowanie. Lekceważenie tego faktu, z biegiem czasu odbije się na naszej formie, wywołując szereg dolegliwości, od biegunek i bólu głowy, poprzez alergie, a na poważnych schorzeniach skończywszy. Zachęcamy więc do troski o florę, która zadba o nas, jeżeli tylko my zechcemy zadbać o nią…

Życzę Zdrowia!

Dodaj komentarz

avatar
1000
  Subscribe  
Powiadom o