Jak sobie radzić z letnimi obrzękami.

bol-nogi-obrzeki-opuchlizna-nadmiar-wody-w-organizmie-ARTICLE_MAIN-48962

Upalne dni sprzyjają pojawianiu się obrzęków. Wiele osób ma z nimi jednak problem również i przy niskich temperaturach, a jeszcze innym towarzyszą one przez całe życie. Zazwyczaj powodem jest retencja wody, a więc zatrzymanie nagromadzonych ilości wewnątrz organizmu, jednakże źródło problemu tkwi znacznie głębiej.

Współczesna medycyna zaleca w takich przypadkach przyjmowanie środków diuretycznych, aby usunąć z ciała nadmiar płynów. Można je oczywiście zastąpić naturalnymi produktami, takimi jak chociażby agrest, borówka, żurawina, seler, pomidory, oraz ziołami typu skrzyp polny, pokrzywa, czarny bez, mniszek lekarski, itd. Jest to jednak jedynie pozbywanie się symptomu, w momencie gdy jego źródło nadal nie zostaje usunięte. Obrzęki dlatego prędzej czy później powrócą, a nadmierne przyjmowanie diuretyków może doprowadzić do poważnych strat mineralnych organizmu.

Warto więc korzystać z tych naturalnych rozwiązań, ale jednocześnie przyjrzeć się sprawie nieco głębiej.

Z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, obrzęki stanowią jeden z objawów tzw. niedoboru Yang, czyli, w skrócie mówiąc, energii witalnej napędzającej nasze wewnętrzne mechanizmy. Kiedy jej brakuje, organy zaczynają gorzej funkcjonować, cyrkulacja słabnie, metabolizm zwalnia, a my czujemy się gorzej.

Aby napędzić obieg wody w organizmie, oraz umożliwić jej usunięcie, potrzebna jest energia. Istnieje wiele sposobów na jej wzmocnienie, ale w odróżnieniu od medycyny konwencjonalnej, nie ma tu jednej uniwersalnej recepty i do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Dla poprawy samopoczucia można skorzystać z różnorodnych mieszanek ziołowych, jak na przykład:

10g anyżu gwiaździstego
10g kolendry
5g nasion kopru włoskiego
5g kminku
5g kory cynamonu

Całość należy zmielić i przechowywać w hermetycznym pojemniku. Jedną łyżeczkę proszku zagotować w szklance wody lub dodawać do zaparzania herbaty (np. rooibos lub innej). Pić wedle potrzeby.

Tego typu napary mogą okazać się niezwykle pomocne, natomiast dla uzyskania pełnego i długotrwałego efektu, warto zasięgnąć rady specjalisty.

Życzę Żdrowia!

Dodaj komentarz

avatar
1000
  Subscribe  
Powiadom o