Jesienna depresja.

jesienna_depresja

Dni coraz krótsze, ciemne i deszczowe. Brak słońca daje się we znaki na różne sposoby, jednak nastrój cierpi tu w szczególności. Specjaliści określają ten stan mianem SAD (Seasonal Affective Disorder, czyli Sezonowa Choroba Afektywna).

Powodem jest nic innego jak brak światła, które warunkuje prawidłową pracę szyszynki – gruczołu dokrewnego, odpowiedzialnego za produkcję melatoniny (hormonu snu). Im ciemniej tym jej więce, co prowadzi do ospałości, apatii i braku energii. Mniejsza ilość światła to również spadek produkcji serotoniny – hormonu szczęścia, a to znowu przekłada się na nasz humor.

Do pozostałych symptomów jesiennej depresji należą poza tym problemy ze snem w ciągu nocy, brak apetytu i ochota na słodycze. Nic więc dziwnego, że dotknięci sezonową chandrą, bywamy smutni, przygnębieni i marudni, zasypiamy do szkoły/pracy, ciężko nam się skoncentrować, tyjemy, czujemy się kiepsko, a znajomi zaczynają nas unikać.

Co robić?

Po pierwsze zacząć od aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu. Spacery, jazda na rowerze, grzybobranie…opcji jest całe mnóstwo. Dobrą alternatywą, czy uzupełnieniem są również masaże. Te także pobudzą krążenie, układ hormonalny i pomogą usunąć zastoje blokujące prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Druga na liście jest oczywiście dieta – ciepłe, długo gotowane posiłki z kasz i warzyw lub owoców sezonowych, a także rozgrzewające zupy z dodatkiem imbiru, wspaniale energetyzują i stymulują metabolizm, reagując na bieżące potrzeby przy zmieniającej się aurze klimatycznej.

No i wreszcie zióka. Herbatka z dziurawca lub szałwii, żeń szeń, gingko bilboa, lukrecja i wiele innych, pomogą zasnąć, pobudzą do działania w ciągu dnia, odżywią organizm i wesprą gospodarkę hormonalną. Najlepiej wybierać spośród nich kompleksowe kompozycje, które będą działały wielopłaszczyznowo-holistycznie, trafiając w tzw. konstytucjonalne potrzeby organizmu.

Najważniejsze jednak jest nasze indywidualne podejście i nastawienie. Strajmy się dlatego witać dzień z uśmiechem, szukać drobnych przyjemności na poprawę nastroju, spotykać się z ludźmi i napawać pięknem jesieni!

Życzę Zdrowia!

Dodaj komentarz

avatar
1000
  Subscribe  
Powiadom o