Pierwsza pomoc zielarska – otarcia i skaleczenia.

otarcia i skaleczenia

Wakacyjna apteczka nie musi wcale wypełnić kolejnej walizki. Wielu nagłym przypadkom możemy zaradzić korzystając z dostępnych w przyrodzie narzędzi. Oto kilka pomysłów:

Otarcia i skaleczenia.

Wszelkie rany możemy w pierwszej kolejności zdezynfekować śliną. Ma ona właściwości bakteriobójcze, ale ważne by była ona naszą własną, gdyż obca może doprowadzić do zakażenia.

Również mocz stosowany był od dawien dawna do dezynfekcji.

Miód jest kolejnym środkiem zaradczym, który dodatkowo przyspiesza gojenie ran. Należy posmarować nim zranione miejsce i nałożyć opatrunek. Ten z kolei można wykonać z umytych liści kapusty lub zmiażdżonych liści babki lancetowatej lub lipy, a także błonką z pomiędzy warstw cebuli.

A oto inne sposoby:

1. Łyżkę pokruszonych ziaren słonecznika zalać 1,5 szklanki ciepłej wody i gotować 3 minuty pod przykryciem. Schłodzony wywar stosować jako kompres przy otarciach i płytkich ranach.

2. Łyżkę kwiatów arniki górskiej zalać 2 szklankami wrzątku i dodać 1/2 łyżeczki octu. Gotować pod przykryciem przez 4 minuty. Schłodzić i przykładać na ranę.

3. Przy ciężko gojących się ranach możemy zastosować okład ze skórki banana. Zawarta w niej witamina F przyspiesza gojenie się ran i działa dezynfekująco. Należy w tym celu nałożyć na ranę skórkę (wewnętrzną stroną) i obandażować. Zdjąć po 2-4h.

4. Okład ze skrzypu polnego ma podobne działanie. 2 łyżki suszonego ziela zalewamy 2 szklankami wody. Zagotowujemy i trzymamy na małym ogniu przez około 10 minut. Przecedzamy, a następnie nasączamy ostudzonym wywarem opatrunek i nakładamy bezpośrednio na ranę. Zdejmujemy po dwóch godzinach. Stosujemy dwa razy dziennie.

Życzę Zdrowia!

Dodaj komentarz

avatar
1000
  Subscribe  
Powiadom o