To już lato! Czyli pory roku według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

babskie-lato-czyli-aktywne-lato-z-108_l

Dziś najdłuższy dzień w roku. Ale żeby ten i kolejne przeżyć w pełni, ciesząc się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, warto poznać kilka zasad rządzących naturą w tym okresie.

„Klasyk Medycyny Wewnętrznej” radzi, abyśmy, zgodnie z charakterem lata, wyrażali zasadę Yang – ekspansję, wzrost, lekkość, aktywność zewnętrzną, jasność i twórczość. Dotyczy to zarówno odżywiania jak i stylu życia. Warto zatem spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, aktywnie i kreatywnie. Radośnie witać każdy dzień i otwierać się na drugiego człowieka.

Do jedzenia zaleca się w tym czasie wykorzystywać produkty chłodne i nawilżające, aby rozproszyć gorąco i odbudować płyny ciała. Stosuj mnóstwo letnich owoców i warzyw o jaskrawych barwach. Gotuj lekkie posiłki, krótko, na ostrym ogniu. Dodawaj ostre przyprawy (pomagają w usunięciu gorąca z organizmu), mało soli i dużo wody. W porach najgorętszych korzystaj przede wszystkim z sałat, kiełków (zwłaszcza fasoli mung, lucerny i soi), owoców, ogórków, tofu oraz herbatek z kwiatów i liści.
W porze letniej warto zrezygnować z ciężkich pokarmów typu mięso, jaja, duże ilości nasion i orzechów, gdyż będą one powodowały ospałość.
Pamiętajmy też oczywiście o odpowiednim nawadnianiu organizmu oraz unikaniu zimnych napojów/pokarmów, gdyż mogą one gwałtownie zablokować energię trawienną żołądka, powodując biegunki i prowadząc do poważnych problemów układu trawiennego, a tym samym całego ustroju.

Życzę zdrowia!

* Wszystkich chcących dowiedzieć się więcej zapraszamy na Warsztaty Kulinarne oraz indywidualne Konsultacje Dietetyczne.

Dodaj komentarz

avatar
1000
  Subscribe  
Powiadom o