Wątroba – Element Drzewa.

zielone-liscie-drzewo

Dla wyczerpania tematu wiosny, przedstawiamy dziś Wątrobę, w kontekście Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Teorii Pięciu Przemian.

Mówiąc o Wątrobie należącej do Elementu Drewna/Drzewa, powinniśmy wiedzieć, że kontroluje ona i oddziaływuje na różne części ciała. Nie tylko jako narząd, ale jako pełen układ czynnościowy. Wiedza o tym jest jednym z ciekawszych rozwiązań diagnostycznych Medycyny Chińskiej.

Wątroba kontroluje oczy, napięcie mięśni, ścięgna, paznokcie, emocje i łzy. Oznacza to, że zanim dojdzie do choroby Wątroby, zmiany następują najpierw w tych wymienionych częściach ciała. Tak więc np. zapalenie spojówek, które dla nikogo na Zachodzie nie ma żadnego związku z Wątrobą, dla lekarza chińskiego jest ważnym sygnałem. Częste zapalenia oczu wskazują na zbyt mocne właściwości yang Wątroby. Przyczyną tego może być spożywanie nadmiernych ilości jedzenia o rozgrzewających właściwościach. Zarazem oznacza to konieczność podawania takiego pożywienia, które osłabi lub zmniejszy ilość tej gorącej energii.

Oznakami kłopotów z Wątrobą jest również światłowstręt albo trudności w prowadzeniu samochodu nocą.

W przypadku, gdy Wątroba nie posiada wystarczającej ilości krwi, mogą występować skurcze w rękach i nogach, a zbyt częste łamanie się paznokci świadczy o deficycie płynów związanych z Wątrobą. Pojawienie się takich dolegliwości nie znaczy jednak, że zachodnie badania wykażą jakiekolwiek zmiany patologiczne. Te bowiem stanowią kolejny, bardziej już zaawansowany etap postępowania choroby. Zająć się problemem warto natomiast jeszcze zanim rozwinie się on do widocznych rozmiarów.

Bardzo ważną metodą diagnostyczną są też emocje. Zauważamy, że niektórzy ludzie łatwo się denerwują i złoszczą. Bywają agresywni, choć często nie mają powodu do gniewu. Oznacza to, że coś jest nie w porządku z ich stosunkiem do życia, a zarazem z Wątrobą i Pęcherzykiem Żółciowym. Nie bez powodu i w naszej tradycji językowej istnieje powiedzenie: “wątrobowy charakter”. Ludzie mający niezrównoważoną Wątrobę będą również niezrównoważeni emocjonalnie. Będą się huśtać pomiędzy całkowitą depresją, a niezwykłym podnieceniem.

Z systemu diagnostycznego wynika, że osoby cierpiące na alergię wiosenną są równocześnie bardzo niestabilni emocjonalnie. Inny przykład dotyczy tylko kobiet. Jeśli przed rozpoczęciem menstruacji zaczynają zachowywać się histerycznie lub wszystko czyszczą – stanowi to typowy objaw nadmiernie pobudzonej Wątroby, której ważną cechą jest oczyszczanie.

Ten, bardzo nieznaczny symptom, może być dla lekarza medycyny chińskiej bardzo przydatny w diagnozie.

Lista podobnych przykładów jest interesująca i niezwykle długa. Świadczy to o licznych możliwościach diagnozowania. Są np. ludzie mający całkowicie suche oczy, które w ogóle nie łzawią. W takich przypadkach okuliści zalecają krople, natomiast lekarz medycyny chińskiej przepisze im zioła na Wątrobę.

Wiele, wydawałoby się nieistotnych sygnałów, dokuczliwych symptomów, czy chronicznych dolegliwości, z którymi uczymy się żyć i które zaczynamy traktować jak „urodę”, stanowi złożoną mapę naszego wnętrza. Wsłuchiwanie się w jego głos i poprawna interpretacja tych manifestacji, to klucz do prawdziwej profilaktyki oraz leczenia, a zarazem jedyna droga do utrzymania witalności i dobrej kondycji.

Życzę Zdrowia!

Dodaj komentarz

avatar
1000
  Subscribe  
Powiadom o