„Wiem, co jem”…ale czy wiem co je moje dziecko?…

38697350_ml

 

Żywienie dzieci to temat rzeka, a nurtów, szkół i metod zebrałby się ocean. Którą wersję wybrać? Jak najlepiej zatroszczyć się o małe brzuszki naszych milusińskich? Czy na śniadanie sprawdzą się płatki z mlekiem, kanapka z Nutellą czy jogurt? A może sałatka owocowa? …Ile mam, tyle odpowiedzi…Zacznijmy więc od początku.

Zachodnia dietetyka, podobnie jak we wszystkich przypadkach profilaktyki czy leczenia, tak i tutaj, opiera swoje zalecenia na normach kalorycznych, zawartości mikro- i makroelementów,  witamin, oraz innych składników, a biorąc pod uwagę potrzeby rozwojowe dziecka, dostosowuje odpowiednie parametry, o czym możemy później czytać w podręcznikach.

W związku z powyższym uczy się nas, że dietę najmłodszych należy urozmaicać produktami stałymi od 6go miesiąca życia, że w jadłospisie powinno znaleźć się białko – jako budulec, wapń – dla kośćca, no i witaminki – ku odporności! Serwujemy więc maluchom kurczaczki i polędwiczki, mleko i deserki jogurtowe, soczki owocowe i cytrusy, ale rzadko kiedy jesteśmy świadomi drugiej strony tego medalu. Bo mięso niekoniecznie przysłuży się małego organizmowi, którego niedojrzały układ trawienny najprawdopodobniej nie poradzi sobie z obróbką, ani przyswojeniem tak ciężkostrawnego białka (nie wspominając już o zanieczyszczeniach, jakie dzisiejsze mięso ze sobą niesie); że mleko zamula i zaśluzowuje organizm, który nie posiada nawet enzymów do jego strawienia; że soczki owocowe zawierają więcej cukru niż układ czynnościowy małego dziecka potrzebuje, a egzotyczne owoce w ogóle powinny być wykluczone z diety, przez wzgląd na swoje wychładzające działanie, nie mówiąc o wyzwaniu, jakie stawia przed żołądkiem strawienie surowego pokarmu…Tak temat widzi Tradycyjna Medycyna Chińska i Dietetyka Pięciu Przemian. W kolejnych tygodniach postaramy się zagłebić nieco w szczegóły i przybliżyć wschodnią perspektywę patrzenia na żywienie dzieci. Tymczasem film ku refleksji…

 

https://www.facebook.com/mummypages.gb/videos/1237122666381026/

 

Życzę Zdrowia!

Dodaj komentarz

avatar
1000
  Subscribe  
Powiadom o