Wiosenna kuracja oczyszczająco-odmładzająca.

pokrzywa

 

Pozostajemy dziś w temacie pokrzywy i jej przebogatych właściwości. Oprócz szerokiej listy dań, do których można włączyć świeże liście, oraz naparów stosowanych leczniczo i/lub pielęgnacyjnie (przez wzgląd na wysoką zawartość składników odżywczych), dobrą praktyką jest prowadzenie sezonowych kuracji sokiem z młodej pokrzywy i miodu.

Przepis sprowadza się do przepuszczenia przez sokowirówkę albo inną maszynkę, umytych liści z majowego zbioru, wyciśnięcia przez gazę (w przypadku niewystarczającego oddzielenia się płynu) i połączenia z miodem w proporcji 4 części soku na 1 część miodu.

Kurację należy rozpocząć od wypicia 1 łyżki stołowej raz dziennie, zwiększając dawkę każdego dnia o 1 łyżkę do momentu osiągnięcia 1/2 szklanki. Następnie zmniejszać dawkę o 1 łyżkę aż do końca kuracji.

(Miodu nie zaleca się w przypadku cukrzycy).

Takie połączenie dostarcza do organizmu m.in. witaminy, wapń i żelazo. Usuwa toksyny, oczyszcza krew i wzmacnia, dbając jednocześnie o skórę i poprawiając jej kondycję (jędrność, elastyczność, nawilżenie).

Innym, niezwykle skutecznym, tonikiem na bazie pokrzywy jest ziołomiód pokrzywowy. Na każdą 1 łyżeczkę posiekanego świeżego ziela (liści) lub korzenia dać 1 łyżeczkę gliceryny, 1 łyżeczki propolisu i 1 łyżkę miodu naturalnego, wymieszać. Zażywać 2-3 razy dziennie po 1 łyżce. Stosować do leczenia i profilaktyki przerostu gruczołu krokowego, osłabienia odporności oraz do fitoterapii stanów zapalnych i infekcji układu oddechowego. Ponadto jako środek wzmacniający fizycznie i psychicznie, przeciwmiażdżycowy i przeciwzawałowy. Zażywać przez 2-3 tygodnie. Stosować 2 razy na kwartał.
Ziołomiód można także sporządzić mieszając sok z pokrzywy z miodem lub intrakt z pokrzywy z miodem i propolisem w podobnej proporcji. Podobnie też zażywać.

Z kolei w przypadku anemii świetnie sprawdza się napój z miodem i pokrzywą.
Do szklani ciepłego mleka dodać dwie łyżeczki miodu (zalecany gryczany) i cztery łyżeczki soku ze świeżych liści pokrzyw. W takim wydaniu jest to silny napój witaminowy, o działaniu krwiotwórczym. Zalecany osobom słabym/anemicznym.

 

Życzę Zdrowia!

 

 

Dodaj komentarz

avatar
1000
  Subscribe  
Powiadom o