Zaparcia.

brzuch-760x500

Prawidłowe funkcjonowanie układu wydalniczego jest jednym z warunków właściwej pracy organizmu i dobrego samopoczucia. Zdrowy człowiek powinien wypróżniać się przynajmniej raz dziennie. Drobne przesunięcia, czy chwilowa przerwa, nie stanowią jeszcze problemu, ale już dłuższe zastoje mogą prowadzić do poważnych dolegliwości, chorób i ogólnego zatrucia środowiska wewnętrznego. Długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających, czy nawet sporadyczne korzystanie, ale z niewłaściwie dobranych preparatów, może natomiast okazać się jeszcze groźniejsze w skutkach. Zawsze dlatego najpierw należy poznać faktyczną przyczynę problemu.

W medycynie zachodniej mówi się o kilku rodzajach zaparć. Mamy więc nawykowe (o podłożu psychicznym), czynnościowe (związane z pracą jelit), oraz te spowodowane chorobami. Większość przypadków traktuje się tu zazwyczaj standardowymi lekami. Warto jednak, przed podjęciem się drastycznych metod, spojrzeć najpierw na swoją dietę, styl życia i poziom stresu. Bez zmiany pewnych parametrów nie osiągniemy bowiem żadnych efektów, poza chwilową ulgą.

Drugim istotnym elementem jest właściwa i dogłębna diagnoza, gdyż stosowanie środków przeczyszczających, bez uwzględnienia źródła zaparć, może znacznie pogorszyć sytuację oraz ogólny stan zdrowia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci.

Weźmy dla przykładu kobiety w połogu. Często pojawiającymi się u nich dolegliwościami są właśnie zaparcia. Młode matki tracą w czasie ciąży mnóstwo płynów i substancji ciała. Podczas porodu organizm zostaje obciążony dodatkowym zużyciem, które następnie kontynuowane jest podczas karmienia piersią. Problemy z wydalaniem są tu więc powodowane niedoborami, szczególnie na poziomie płynów. Leki pobudzające defekację, mają z kolei na celu m.in. właśnie „ściągnięcie” płynów organicznych do układu wydalniczego, co naraża organizm na dodatkowe straty. Właściwą strategią byłaby tu natomiast odbudowa substancji oraz całościowe wzmocnienie organizmu. Miałoby to przełożenie nie tylko na jakość wypróżniania, ale i ogólny stan zdrowia kobiety.

Innymi przyczynami zaburzeń, poza niedoborami płynów, może być też słabość jelit, nadmierny gorąc w organizmie, zastoje powodowane nagromadzeniem wilgoci i śluzu, jak również obecność pasożytów oraz drobnoustrojów chorobotwórczych.*

Warto dlatego poważnie podejść do tematu i nie lekceważyć nawet drobnych dysfunkcji. Te bowiem są wstępną manifestcją problemu, a nie skonfrontowane mogą przerodzić się w chroniczne dolegliwości. *

Życzę Zdrowia!

*Więcej na temat diagnostyki oraz metod radzenia sobie z zaparciami na info@essentia-zdrowie.pl.

Dodaj komentarz

avatar
1000
  Subscribe  
Powiadom o